A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Обов’язковий технічний контроль


Що передбачає обов’язковий технічний контроль?

Обов’язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме:

 • системи гальмового і рульового керування;
 • зовнішніх світлових приладів;
 • пневматичних шин та коліс;
 • світлопропускання скла;
 • газобалонного обладнання (за наявності);
 • інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.

Порядок проведення обов’язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.

Які транспортні засоби підлягають обов’язковому технічному контролю?

Транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов’язковому технічному контролю відповідно до статті 35 Закону України «Про дорожній рух».

Які транспортні засоби не підлягають обов’язковому технічному контролю?

 • легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби – незалежно від строку експлуатації;
 • легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них – із строком експлуатації до двох років.
 • технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України«Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».

Яка періодичність проходження обов’язкового технічного контролю?

 • для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, із строком експлуатації більше двох років — кожні два роки;
 • для вантажних автомобілів незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років — кожні два роки;
 • для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації — щороку;
 • для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації — двічі на рік.

Які правові підстави здійснення обов’язкового технічного контролю?

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ЗДІЙСНЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО ТЕХНІЧНОГО КОНТРОЛЮ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ

З 25 серпня 2023 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2023 року № 514 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. № 137 і від 31 травня 2012 р. № 512».

Основні зміни, які затверджено зазначеною постановою:

 • запроваджено електронну форму протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу;
 • оновлено перелік документів, які подаються суб’єктом господарювання, для надання права здійснювати обов’язковий технічний контроль транспортних засобів (далі – ОТК);
 • оновлено перелік обладнання, необхідного для проведення ОТК;
 • віднесено до компетенції Головного сервісного центру МВС повноваження з виключення суб’єкта проведення ОТК з реєстру суб’єктів проведення обов’язкового технічного контролю;
 • оновлено обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів;
 • запроваджено відеофіксацію процесу перевірки технічного стану транспортного засобу (вимоги щодо здійснення відеофіксації вступають в силу через шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану);
 • установлено вичерпний перелік інформації про результати проведення ОТК, яка вноситься суб’єктом проведення ОТК до відповідної бази даних.

Обов’язковий технічний контроль транспортного засобу проводиться після здійснення його зовнішнього огляду з метою ідентифікації транспортного засобу, звірки ідентифікаційних номерів та номерних знаків транспортного засобу з даними реєстраційних документів, встановлення комплектності. Для проведення обов’язкового технічного контролю приймається повністю укомплектований, заправлений експлуатаційними рідинами (згідно з експлуатаційною документацією виробника) транспортний засіб за відсутності нашарувань бруду, що може вплинути на результати перевірки його технічного стану.

Виконавець здійснює фотофіксацію процесу проведення обов’язкового технічного контролю транспортного засобу, про що попереджає замовника. Фотофіксація процесу проведення обов’язкового технічного контролю транспортного засобу здійснюється виконавцем під час зовнішнього огляду транспортного засобу із фіксацією.

Також внесено зміни до процедури фотофіксації процесу перевірки конструкції та технічного стану транспортного засобу (поради щодо фотофіксації процесу ОТК ТЗ).

Матеріали фотофіксації мають забезпечувати можливість чітко визначати марку, колір, номерний знак транспортного засобу, на фотографіях обов’язково зазначається дата фотофіксації, яка повинна відповідати даті видачі протоколу перевірки технічного стану.

Для належної передачі результатів фотофіксації процесу перевірки технічного стану розмір кожної з фотографій не повинен перевищувати 300 кб, роздільна здатність дорівнювати 640 х 480 dpi, розширення jpeg.

Також повідомляємо, що у зв‘язку з активацією оновлених сертифікатів ключів шлюза захисту з’єднань, для коректної роботи робочих станцій з ЄДР МВС необхідно забезпечити встановлення останньої версії програмного комплекса клієнта захисту з’єднань, а також додати до існуючих оновлені сертифікати: шлюзовий сертифікат 1 та шлюзовий сертифікат 2.

Нові шлюзові сертифікати необхідно записати на робочі станції до каталога С:\My Certificates and CRLs 13.

1. Бланки протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів нового зразка

2. Про порядок забезпечення суб’єктів проведення обов’язкового технічного контролю доступом до бази даних про результати проведення ОТК

3. Перелік акредитованих центрів сертифікації ключів, технологічно сумісних із засобами криптографічного захисту інформації НАІС ДДАІ МВС України

4. Реєстр суб’єктів проведення обов’язкового технічного контролю транспортних засобів

5. Заява про надання доступу на передачу даних про результати ОТК

6. Зобов’язання зовнішнього користувача – оператора робочого місця, відповідального за передачу результатів обов’язкового технічного контролю

7. Технічне завдання на комплексну систему захисту інформації типового робочого місця зовнішнього користувача

Вхід до системи для передачі результатів ОТК до загальнодержавної бази даних здійснюється за посиланням: otk.sai.gov.ua

Button_OTK-400x82