![](https://kyivobl.hsc.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/skr-3.png)
«Сервісні центри МВС забезпечуватимуть посилення безпеки дорожнього руху шляхом здійснення заходів щодо усунення, мінімізації джерел корупційних ризиків, пов’язаних із прийманням теоретичного та практичного іспитів для отримання права на керування транспортними засобами, та комплексного вдосконалення засобів технічного контролю за процесом екзаменації кандидатів у водії», – розповів сьогодні глядачам марафону «Суспільне. Спротив» начальник регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області Сергій Петров.
Допуск громадян до керування транспортними засобами та видача водійських посвідчень – одна з найважливіших та найвідповідальніших функцій сервісних центрів МВС.
Що таке «екзаменаційні хаби» ?
В екзаменаційній діяльності сервісних центрів МВС Київської області, як і ще трьох областей України – Вінницької, Львівської та Одеської, відбудуться суттєві зміни. Йдеться про створення так званих «екзаменаційних хабів», де кандидати у водії зможуть складати іспити чесно, покладаючись лише на власні знання, здобуті в автошколах.
Хаб – означає «центр діяльності», або ж зосередження одного виду робіт і послуг в одному місці.
У випадку сервісних центрів МВС йдеться про сконцентрування складання кандидатами у водії теоретичних і практичних іспитів лише у певних територіальних сервісних центрах, а не у всіх 9-ти нині діючих в Київській області. Тобто йдеться про законодавчі ініціативи, що стосуються оптимізації сервісних ценрів та навіть оновлення автопарку.
Це комплексні зміни. І перш за все варто пояснити, що ці зміни на користь кандидатів у водії. Гаслом цього проєкту є «Знаєш – успішно складаєш». На меті стоїть не ускладнення процедури іспитів, а навпаки. У клієнтів:
- з’явиться більше інструментів для оскарження результатів практичного іспиту;
- буде необмежена кількість спроб складання практичного іспиту;
- з’явиться можливість онлайн отримати талон попереднього запису на практичний іспит – ми по черзі внесемо усіх екзаменторів із різною кваліфікацією та усі транспортні засоби до системи і скоротимо кількість особистих візитів до сервісного центру з 2 до 1.
Коли запрацюють і де саме?
Пілотний проєкт стартує вже 1-го червня. І ми повністю готові працювати у новому форматі. На території Київської області, приміром, в рамках реалізації пілотного проєкту «Оптимізація сервісних центрів МВС, які прийматимуть теоретичні і практичні іспити» працюватимуть три територіальні сервісні центри МВС:
- № 3242, що у Білій Церкві, на вулиці Сухоярська, 20;
- № 3246, що у Софіївській Борщагівці, на вулиці Толстого, 2;
- № 3248, що у Переяславі, на вулиці Ново-Київське шосе, 46.
Працівники сервісних центрів МВС доклали максимум зусиль, аби належно підготуватись до початку проєкту. Зокрема, екзаменаційні класи для перевірки теоретичних знань в цих трьох територіальних сервісних центрах області обладнали системами перехресної відеофіксації із записом звуку, що унеможливлює існування в класі «сліпих» зон і втручання в теоретичний іспит сторонніх осіб. Тобто осучаснили технічні умови.
Варто наголосити, що змін в теоретичній підготовці майбутніх водіїв в рамках цього проєкту не буде. І щодо порядку самих іспитів для людей нічого не змінюється. Необмежена кількість спроб скласти тести на знання ПДР протягом року теж залишається.
Акцентуємо увагу на тому, що планується системно оновлювати тестові питання до екзаменаційних білетів для складання теоретичного іспиту та впровадження рандомного вибору послідовності варіантів відповідей . Це для впевненості в тому, що кандидат на водіння не «завчив і забув», а усвідомлено підготувався до керування транспортним засобом.
Між іншим, готуватися до складання іспитів можна і за допомогою актуальних білетів з ПДР, які розміщені на сайті Головного сервісного центру МВС. Питання там оновлюються, відповідно до змін і на 100% відповідають тим білетам, які пропонуються кандидатам у водії під час складання тестів у територіальному сервісному центрі МВС.
Також цілями такого експерименту є забезпечення екзаменаційних хабів достатньою кількістю транспортних засобів для складання практичного іспиту і підвищення шансів у кандидатів у водії здавати екзамени з водіння на категорію В на автомобілях сервісного центру, а також технічне оснащення цих автівок засобами контролю всього процесу екзаменації. Наприклад, у білоцерківському сервісному центрі МВС екзаменатори прийматимуть іспити на 4 автівках, у ТСЦ, що у Софіївській Борщагівці, – на 5 автівках, а сервісний центр у Переяславі забезпечено трьома спеціалізованими автомобілями для проведення екзаменаційної діяльності. Увесь транспорт в належному технічному стані. Відповідно збільшено кількість і самих адміністраторів, які прийматимуть теоретичні та практичні іспити.
До слова, завдяки голові Київської обласної державної адміністрації Руслану Кравченку та керівникам місцевих громад Київської області нам вдалося ще придбати додаткових 8-ми нових автомобілів, які будуть розподілені між трьома екзаменаційними хабами. Вони сприятимуть якісному складанню іспитів кандидатами у водії та задоволенню підвищеного попиту на цю послугу серед населення.
Ще одна законодавча ініціатива в рамках проєкту стосується скасування обмеження у кількості спроб для складання практичного іспиту. Зараз їх –три. А планується, що вже наприкінці 2023 року можна буде складати практичний іспит на право керування транспортним засобом необмежену кількість разів протягом двох років, поки буде чинним свідоцтво про закінчення автошколи – протягом 2 років. Станом на сьогодні, якщо особа тричі не склала практичний іспит, то вона проходить повторну перепідготовку з практичного керування транспортним засобом і знову має три спроби.
Як працюватиме решта територіальних сервісних центрів МВС?
Наразі не йдеться про скорочення кількості сервісних центрів МВС. Решта шість сервісних центрів МВС Київської області не зачиняються, а продовжуватимуть надавати послуги з реєстрації-перереєстрації транспортних засобів, займатимуться обмінами і відновленнями посвідчень водія, видачею державних номерних знаків, їх відповідальним зберіганням, видачею свідоцтв на перевезення небезпечних вантажів і т.д.
Тобто під час реалізації пілотного проєкту складання іспитів в інших ТСЦ області буде призупинено.
Експеримент триватиме до кінця вересня, після врахування усіх позитивних моментів та виправлень недоліків проєкт з оптимізації сервісних центрів МВС щодо екзаменації буде поширено на всю Україну.
Хто і як буде контролювати процес складання іспиту?
Як зазначив начальник РСЦ ГСЦ МВС в Київській області, усі ці новації не для того, щоб залякати тих, хто складає іспит, а для того, щоб у них було більше можливостей для оскарження результатів, щоб можна було перевірити будь-який запис і переконатись у справедливості іспиту. У кандидатів у водії з’явиться також більше інструментів для апеляції рішення екзаменатора, а термін отримання відеозапису на його оскарження буде продовжено до 30 днів.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко анонсував, що для перегляду відео з усіх іспитів буде створено новий контролюючий орган. Ми покладаємо великі сподівання на цей проєкт. Що його результатом стануть прозорі іспити без сторонніх втручань. Відбір відеозаписів процесу складання іспитів для їх перевірки формуватиметься не в ручному, а в автоматичному режимі; одночасно один відеозапис складання іспитів може бути перевірений на трьох рівнях – начальниками територіальних сервісних центрів МВС, уповноваженими працівниками регіональних сервісних центрів МВС та Головного сервісного центру МВС, що забезпечить перехресний контроль за дотриманням законності складання іспитів.
Як записатись на іспити?
Покращення вже є: в отриманні талона попереднього запису на складання практичного іспиту онлайн – через функціонал Е-ЗАПИС на сайті Головного сервісного центру МВС. Функціонал зручний і зрозумілий будь-якому користувачу. Головна умова – індивідуальний запис та використання особистого цифрового ідентифікатора (електронного цифрового підпису) для входження в систему реєстрації в черзі. Такі цифрові ключі використовуються для отримання майже усіх державних послуг в Україні. Тому для наших громадян це – не дивина.
Із 18 травня в онлайн-сервісі реєстрації в системі керування чергою реалізовано можливість здійснити запис на практичний іспит до ТСЦ МВС, які приймають участь у пілоті, на 14 днів вперед. Завдяки запису в електронну чергу онлайн і можливості отримати послугу в конкретно визначений час людина може чітко планувати свій візит до сервісного центру МВС для складання теоретичного та практичного іспитів.
Залишається варіант отримати талон електронної черги на водіння і в терміналі центру.
«Фактично, усі ці нововведення для того, аби збільшити контроль за якістю приймання іспитів. На дороги мають виїжджати тільки ті водії, які справді вміють керувати автівкою, які знають правила дорожнього руху. І коли в кандидата у водії є стільки інструментів для оскарження рішення екзаменатора, то ні в кого не виникає ніяких сумнівів у прозорості іспиту», – наголосив під час ефіру Сергій Петров.
Чи обовʼязково проходити навчання в автошколі перед складанням іспиту? Чи можна вдома самостійно підготуватися?
Шляхом внесення змін до Закону України «Про дорожній рух», пропонується також запровадити можливість особі, яка бажає отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії чи типу, здійснювати самопідготовку відповідно до типової навчальної програми. Тобто особа буде мати вибір: звертатися до навчальних закладів, які ведуть підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв, або ж опановувати теоретичну програму самостійно. Практична підготовка з водіння проходитиме виключно в автошколах.
«Ми знаємо про запити щодо самопідготовки до проходження тестів зі знання ПДР від деяких кандидатів у водії. З вивченням Правил дорожнього руху ще можу погодитись: можна опанувати самостійно. А як уявити самопідготовку того, хто ніколи не сидів за кермом? Не можна сідати за кермо без нагляду інструктора, без наявності спеціального обладнання у цій автівці! Навчання водіїв пов’язано з ризиком не лише для самих кандидатів у водії, а й з ризиком для абсолютно всіх учасників дорожнього руху. Тому практичні навички здобувати будуть лише в автошколах», – прокоментував перспективи самоосвіти майбутніми кермувальниками начальник регіонального сервісного центру МВС.
За його словами, наприклад, за час дії воєнного стану (з перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію України і досьогодні) адміністратори сервісних центрів МВС Київської області:
- прийняли понад 66 тисяч 200 теоретичних іспитів , що на 29% більше у порівнянні з аналогічним періодом у 2021 році, до початку війни;
- прийняли майже 65 з половиною тисяч практичних іспитів. Це – плюс 17%;
- видали вперше майже вдвічі більше посвідчень водія – 48 тисяч 835 документів;
- за час воєнних дій здійснили маже 66 тисяч обмінів та відновлень посвідчень водія після втрати чи викрадення, що на 58% більше довоєнного періоду.
Отримання, обміни та відновлення посвідчень водія і нині залишаються одними із найзатребуваніших послуг в українців, як у межах країни, так і серед наших співвітчизників, які рятувались від російської воєнної агресії та вимушено перебувають за кордоном.
За цифровізацією послуг – майбутнє. Якими є проміжні результати обміну та відновлення посвідчення воді через Дію.
Рівно тиждень тому, 23 травня 2023 року, послуга обміну і відновлення посвідчення водія стала доступною в Дії. Відтепер можна подати заявку на заміну свого водійського через застосунок у кілька кліків. Замовити можна як фізичний пластиковий документ і забрати його у сервісному центрі МВС особисто, так і Е-посвідчення, яке є виключно цифровим і дійсним лише на території України.
Із запуском цієї послуги Україна стала першою країною в Європі, де можна відмовитись від фізичного пластикового бланку посвідчення водія, а виготовити лише цифровий документ.
Обмін посвідчення водія актуальний, коли:
- закінчився термін дії наявного у водія документу;
- написи на бланку затерлись і не читаються;
- водій змінив особисті дані (прізвище, ім’я, по-батькові, стать);
- за бажанням власника замінити старе посвідчення на нове.
Відновлення посвідчення водія потрібно коли:
- посвідчення водія було втрачено чи знищено;
- документ викрали тощо.
Після подачі заявки на обмін або відновлення посвідчення водія протягом 10 хв варто сплатити за послугу, інакше заява анулюється.
І все – стежте за статусом заявки, а після виготовлення прямуйте до обраного сервісного центру МВС, щоб забрати нове пластикове посвідчення. Чи просто зачекайте, коли Дія надішле push-повідомлення про готовність Е-посвідчення. Віртуальні посвідчення мають свої серії та номери, як і бланки фізичних посвідчень водія, до яких усі звикли. Тобто українські водії отримали додаткову опцію у користуванні електронними документами.
«З початку роботи функціоналу в Дії усі сервісні центри МВС України отримали через застосунок понад 26 тисяч запитів на обмін та відновлення посвідчення водія. З усієї кількості надісланих заяв – 6 тисяч осіб забажали отримати оцифровані посвідчення. Тобто лише в електронному варіанті – без виготовлення пластику. Але тут мушу ще раз наголосити: Е-документи діють лише на території України. Та, за бажанням, цифрове посвідчення водія можна обміняти на звичайне, яке теж буде відображатись у Дії», – констатував Сергій Петров.
Ми в сервісних центрах МВС прагнемо уникнути бюрократичної складової, максимально перевести всі паперові документи в електронний формат, для виключення людського фактору. З вересня в українців з’явиться можливість перереєструвати автівку одного власника на іншого в застосунку Дія. Для цього достатньо буде два смартфони, щоб укласти договір купівлі продажу транспортного засобу і підписати його своїми цифровими підписами. Покупець обиратиме формат свідоцтва про реєстрацію – пластик із його цифровим відображенням в Дії чи лише Е-документ, без пластикового бланку та спосіб отримання номерних знаків – або замовити доставку поштою, або самостійно забрати в сервісному центрі МВС.
У серпні вже планується бета-тестування онлайн-перереєстрації транспортних засобів, а у вересні – повноцінний запуск онлайн-послуги через Дію.
Стежте за оновленням інформації на нашому сайті і ви будете в курсі усіх найголовніших новин від сервісних центрів МВС!
Нагадуємо, що консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінці Головного сервісного центру МВС в Фейсбук. Відповіді на найпоширеніші питання можна знайти на сайті.