Однією з найпопулярніших послуг сервісних центрів МВС залишається обмін посвідчення водія. Війна спричинила чимало проблем для власників водійських документів: багато посвідчень було загублено чи пошкоджено під час активних бойових дій, втрачено під час тимчасового переселення, викрадено із покинутих осель. Значна кількість водіїв-початківців мали потребу в обміні дворічного документа на постійний. Та й наші співвітчизники, які виїхали за кордон, теж потребували оновлення посвідчень для користування ними в країнах, де знайшли прихисток.
Журналісти друкованих засобів масової інформації Обухова та району поцікавились у начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області Сергія Петрова та у начальника територіального сервісного центру № 3244 РСЦ ГСЦ МВС в Київській області Ігоря Сінченка змінами, які відбулися за останній рік в процедурі обміну посвідчень водія як в Україні, так і за кордоном.
«Передусім, варто наголосити: якщо закінчився термін дії тимчасового посвідчення водія ще до запровадження воєнного стану чи вже під час його дії , то за наявності такого посвідчення особа допускається до керування транспортними засобами. Тобто на території України дозволено користуватися протермінованим дворічним посвідченням, якщо у людини немає фізичної можливості особисто звернутися за послугами сервісних центрів МВС. Замінити його можна буде, коли у власника документа з’являться сприятливі умови для візиту до сервісного центру, або ж уже після скасування воєнного стану в країні», – нагадав Сергій Петров.
Проте, він зазначив: чим довше особа не звертатиметься за послугою обміну тимчасового посвідчення, тим вища ймовірність «заробити» більше двох адміністративних порушень, що не дозволить адміністраторам сервісних центрів МВС обміняти такий документ без складання особою теоретичного і практичного іспитів.
Аби не втрапити в подібну ситуацію, в сервісних центрах МВС запроваджено електронний функціонал з обміну посвідчень – через Електронний кабінет водія. Віддалена послуга доступна лише тим, у кого посвідчення водія було видане після 2013 року і відображається в електронних базах даних. За пів року, з моменту відновлення онлайн-послуги, усі сервісні центри МВС України отримали майже 40 тисяч заявок на обмін або відновлення водійського документу. До територіального сервісного центру МВС № 3245, що у Вишгороді (це – єдиний сервісний центр МВС на Київщині, де адміністратори опрацьовують такі заявки) щодня надходить в середньому 60 звернень. Після схвалення виготовлення та опрацювання замовлення частина посвідчень надходить до вказаних у заявах територіальних сервісних центрів МВС, інша – до зазначених відділень Укрпошти, чи замовлені через доставку кур’єром.
«У березні 2023 року адміністратори обухівського територіального сервісного центру МВС видали замовникам послуги 349 відновлених та обміняних посвідчень водія. З початку року – майже тисячу документів. Важливо знати, що отримати посвідчення як в сервісному центрі, так і у відділеннях національного поштового оператора можна лише особисто», – зазначає начальник територіального сервісного центру № 3244 РСЦ ГСЦ МВС в Київській області Ігор Сінченко.
У масштабах області цифра виданих після обміну чи відновлення посвідчень сягає 17 тисяч 880. За статистикою Головного сервісного центру МВС, майже половина нових документів була відправлена Укрпоштою.
Ігор Сінченко пояснює: для того, щоб оформити заявку на обмін чи відновлення посвідчення потрібно авторизуватись в Електронному кабінеті водія, заповнити всі поля заявки, перевірити, чи правильно підтягнулись автоматичні дані з реєстрів, підписати заявку електронним підписом та оплатити карткою. Ці кроки займають до 10 хвилин. І це вже з тим, щоб уважно прочитати умови надання послуги. А потім варто дочекатись розгляду заявки адміністратором сервісного центру МВС і стежити за зміною статусу заявки в розділі «Мої послуги» в Електронному кабінеті водія. Законодавство України передбачає термін розгляду онлайн-заявки до 10 робочих днів.
Які є причини для відмови у наданні онлайн-послуги?
«Причини відмов для обміну чи відновлення посвідчення через Електронний кабінет водія можуть бути різними. По-перше, якщо говорити про ьттмчасове, 2-річне посвідчення водія, що видавалось людині вперше, то його можна обміняти без складання іспитів лише за умови наявності не більше 2 штрафів у сфері дорожнього руху. Якщо адмінпорушень більше, то заявку ми відхиляємо і запрошуємо такого водія на складання іспитів. Крім того, відхилити заявку адміністратори сервісного центру можуть через відсутність актуального фото, або наявність неоплачених штрафів. Логічно, що людина, в якої є борги перед державою, не може отримувати будь-які адміністративні послуги», – наголошує начальник обухівського сервісного центру МВС.
До слова, обмін посвідчення водія без складання іспитів – це одна з послуг, яку система сервісних центрів МВС делегувала, зокрема, й ЦНАПам. У даному випадку – Центру надання адміністративних послуг міста Українка. Центр почав надавати послуги, що віднесені до компетенції сервісних центрів МВС, з 04 лютого 2020 року. Проте, 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройною агресією російської федерації робота державних реєстрів була призупинена, що унеможливлювало надання ЦНАПом адміністративних послуг. Однак, згодом роботу було поновлено. З початку квітня нинішнього року, після встановлення нового програмного апаратного комплексу для друку посвідчень нового зразка, адміністратори ЦНАПу видали суб’єктам звернення 29 посвідчень.
«Ми усвідомлюємо, що державний сервіс має бути доступний і якісний, куди б людина незвернулась – до сервісного центру МВС чи доЦНАПу. Ми разом формуємо у громадян довіру до державних органів та адміністративних послуг. Таке збільшення пунктів обслуговування, як-то у ЦНАПах, відділеннях Укрпошти чи інших організаціях, що представляють державу, забезпечує комфорт і швидкість отримання затребуваних людьми послуг», – наголосив начальник РСЦ ГСЦ МВС в Київській області Сергій Петров.
Чи можуть наші громадяни, які тимчасово перебувають за кордоном, отримати послугу з обміну посвідчення водія чи його відновлення?
«З кінця березня Україна почала надавати державні послуги у мобільному програмно-технічному комплексі Державного підприємства «Документ» в Німеччині – одній із 5 європейських країн, з якими укладені узгоджені рішення про співпрацю. Серед послуг «Паспортного сервісу» – й обмін посвідчення водія. Послугу можна отримати у Варшаві, Кракові, Гданську, Вроцлаві, Празі, Братиславі, у Стамбулі та Берліні», – зазначає Сергій Петров.
Послуга обміну актуальна:
- коли у водія змінилось прізвище або ім’я;
- закінчився термін дії дворічного посвідчення водія;
- якщо стерлись написи на посвідченні або воно має інші пошкодження.
Сергій Петров зауважує, що за кордоном відновлення документів після втрати чи викрадення неможливе, а відбувається на загальних підставах лише в Україні – у сервісному центрі МВС, або онлайн.
Українці, які знаходяться за кордоном, можуть також отримувати посвідчення водія національного зразка тієї країни, де вони перебувають під офіційним захистом. Між Україною та чотирма країнами світу підписані двосторонні угоди про взаємне визнання посвідчень водія. Це Італія, Іспанія, Туреччина та Обєднані Арабські Емірати. Такі двосторонні угоди передбачають обмін посвідчень без складання іспитів в уповноважених органах видачі посвідчень водія. Найближчим часом очікується підписання такої ж угоди з Литвою. За такої процедури обміну людина звертається з документами до уповноваженого органу, чекає розгляду запиту до України через посольство чи консульство і отримує, наприклад, посвідчення водія ОАЕ. А після повернення до України на постійне місце проживання громадяни зможуть обміняти іноземні посвідчення водія на українські. Знову ж таки – без складання іспитів.
Усі новації, що їх запроваджено Головним сервісним центром МВС на чолі з Міністерством внутрішніх справ України, спрямовані на спрощення отримання громадянами державних послуг, захист їхніх прав, задоволення потреб в отриманні адміністративних послуг та наближення державного сервісу до замовників, незалежно від місця їхнього перебування. За цифровізацією послуг – майбутнє державного сервісу.
Нагадаємо, що консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінці Головного сервісного центру МВС в Фейсбук.