![](https://kyivobl.hsc.gov.ua/wp-content/uploads/2019/04/53762018_1390115641130175_8742732541796024320_o.jpg)
Оригінальні номерні знаки на автомобілі вважаються чудовою можливістю продемонструвати власну індивідуальність. Тому їх часто називають іменними: власник автівки замість звичного поєднання коду регіону і цифр може написати власний текст і навіть нанести графічний елемент – символ, емблему, логотип або просто малюнок. Найчастіше, за спостереженнями фахівців територіальних сервісних центрів МВС Київської області, автолюбителі замість стандартних номерів замовляють ім’я власника чи водія. Рідше використовуються слова, які висловлюють переконання людини чи ставлення до життя. Проте, на індивідуальні номерні знаки заборонено наносити написи дискримінаційного характеру за ознаками мови, расової та національної належності, ставлення до релігії, соціального й майнового стану, статі, освіти, роду та характеру занять, місця проживання, написи ненормативного походження. Також не можна «присвоювати» символіку, абревіатури або скорочені назви установ, організацій, підприємств без їх письмової згоди.
ІНЗ має містити від 3 до 8 символів, якщо це лише літери. Якщо це літери та цифри, від 3 до 7 елементів, при чому принаймні 2 символи з них мають бути літерами.
Нагадаємо: з 12 лютого 2019 року, коли набув чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про внесення змін до Порядку замовлення, видачі та обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються на індивідуальне замовлення їх власників», усю процедуру замовлення оригінальних номерних знаків громадянин може пройти в зручному за розташуванням територіальному сервісному центрі МВС (незалежно від місця його реєстрації). А також перевірити можливість замовлення ІНЗ за допомогою особистого Електронного кабінету водія. Присутність замовника в Головному сервісному центрі МВС необхідна лише наприкінці процедури — коли громадянин забирає вже готовий номерний знак.
Відтепер можна отримати ІНЗ навіть без жодного візиту до сервісного центру МВС. У зв’язку з переходом багатьох державних послуг в онлайн-площину, перевірити можливість замовлення конкретного індивідуального номерного знаку, замовити та оплатити його виготовлення є можливість навіть не залишаючи район, вулицю чи навіть будинок, де мешкає бажаючий мати такі автомобільні номери. А з 24 квітня автовласники можуть отримати замовлені через Інтернет ІНЗ у найближчому відділенні «Нової пошти». Номер відділення автовласник обирає зі списку, запропонованого електронною системою. Переведення послуги в онлайн дозволить спростувати міфи, пов’язані з отриманням ІНЗ, зробить послугу більш популярною та знищить будь-які корупційні ризики. Проект реалізований у партнерстві Головного сервісного центру МВС і Державного агентства з питань електронного урядування України та за підтримки проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах»/TAPAS і Фонду Східна Європа, і є лише першим із серії важливих кроків із діджиталізації послуг сервісних центрів МВС, запланованих на найближчі півроку. Зокрема, планується запустити повноцінну прозору систему замовлення усіх державних номерних знаків через Електронний кабінет водія, що матиме значний антикорупційний ефект.
Для того, щоб скористатися новою послугою, потрібно авторизуватися в Електронному кабінеті водія. Онлайн-сервіс доступний на сайті e-driver.hsc.gov.ua та на Урядовому порталі kmu.gov.ua у розділі «Електронні послуги». Доступ до е-Кабінету здійснюється за допомогою цифрового підпису, BankID або MobileID. У розділі «Замовлення ІНЗ» потрібно підібрати індивідуальний номерний знак, перевіривши його унікальність та зовнішній вигляд. Якщо введений номер ще ніким не зайнятий, система автоматично розрахує вартість замовлення. На цьому етапі користувач може обрати один серед двох можливих способів отримання ІНЗ: доставка у відділення «Нової пошти» або самостійно забрати виготовлені номери у Головному сервісному центрі МВС у Києві (безплатно). Наступний етап — автоматичне формування заяви на отримання ІНЗ, яку користувач повинен підписати за допомогою власного кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Завершенням процесу отримання послуги є сплата рахунку, що його сформувала система.
Вартість виготовлення макету одного символу на індивідуальних номерних знаках становить 300 гривень. Кожен наступний (до 8 символів) – 90 гривень. До цього додається ще вартість спецпродукції: 238 гривень 80 копійок — номерні знаки для авто, 104 гривні 80 копійок (номерні знаки для мотоцикла). Докладніше про ціну цієї адміністративної послуги читайте ТУТ.
Після отримання ІНЗ власник зобов‘язаний в 10-денний термін перереєструвати транспортний засіб в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС. Під час перереєстрації у свідоцтво про реєстрацію ТЗ вноситься примітка стосовно наявності оригінальних номерів. Зважте, що послуга перереєстрації сплачується окремо і становить:
• для транспортних засобів усіх категорій вітчизняного виробництва та країн СНД — 371,63 грн.;
• для транспортних засобів усіх категорій іноземного виробництва— 409,15 грн.;
• для мотоциклів вітчизняного виробництва та країн СНД — 367,63 грн.;
• для мотоциклів іноземного виробництва— 405,15 грн.
За одним транспортним засобом буде закріплений лише один індивідуальний номерний знак. Його можна замовити лише як додаток до, а не замість, державного номерного знаку, що видається власнику під час реєстрації транспортного засобу. Ідивідуальні номерні знаки дійсні виключно на території України. Для участі в міжнародному русі використовуються номерні знаки, що відповідають вимогам Конвенції про дорожній рух.
Довідково: За час дії онлайн-проекту в Кабінеті зареєструвались понад 77 000 користувачів-фізичних осіб та майже 3 500 – юридичних. Користувачі подали більше 167 тисяч заяв. Зокрема, чотири оновлених територіальних сервісних центри Київської області (у містах Біла Церква, Бровари, Вишгород і Буча) через особисті Кабінети водія отримали понад 700 заяв онлайн на отримання послуг системи сервісних центрів МВС.